Hizmet Kapsamı

ERGOTEKNİK'te Toprak Özgül Direnç Ölçüm Raporu Hizmeti

03.12.2003 tarihli Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği’ nin 10/c-5.i.1 maddesi projelere başlamadan önce toprak özdirencinin belirlenmesini şart koşmuştur. 30.12.2014 tarihli Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği uyarınca projelerde topraklama hesaplamalarının yapılabilmesi için toprak özgül direncinin ölçülmesi gereklidir.

21.08.2001 tarihli Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği Ek-N.1 maddesi uyarınca toprak yayılma direncini veya topraklama direncini önceden belirlemek amacıyla toprak özdirencinin ölçülmesi, bu direncin çeşitli derinlikler için tespit edilmesini sağlayan Dört Sonda Yöntemi (örneğin Wenner Yöntemi) ile yapılmalıdır. Wenner Yöntemi, TS 4363 Doğal Zeminlerin Elektrik Özgül Dirençlerinin Sahada Tayini – Wenner Dört Elektrod Metodu ile standardında tarif edilmiştir.

Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğinin topraklama tesislerinde muayene, açma ve denetleme ile ilgili 10-c maddesinde ilgili yerlerde yapılacak ölçüm ve denetimler arasında toprak özdirencinin ölçülmesi yer almaktadır.

Talebiniz Elimize Ulaşıyor

Talebiniz İçin Hazırlık Yapıyoruz

İşletmenizi Ziyaret Ediyoruz

Ölçüm, Test ve Kontrolleri Yapıyoruz

Ölçüm Sonuçlarını ve Raporu Sunuyoruz

parallax background

Hizmet Talebinde Bulunmak İçin Bizi 7/24 Arayabilirsiniz!

0(342) 230 30 30